Csoóri Sándor és kortársai

Utolsó módosítás: 2016. december 12.

irodalmi műveltségi vetélkedő

2016. december 8-án délelőtt 10 óra körül nagy lelkesedéssel gyűltek össze a város gimnazistáinak képviselői és egyetemi hallgatók az Eszterházy Károly Egyetem Jászberényi Campusának Apponyi termében. Izgatottan készültek a Csoóri Sándor emlékére rendezett irodalmi műveltségi vetélkedőre. Nagy költőnk mellett megjelentek a verseny anyagában a kortársak művei is: Nemes Nagy Ágnes, Zelk Zoltán, Weöres Sándor, Kányádi Sándor, Tamkó Sirató Károly, Lackfi János, Varró Dániel versei.

A II. évfolyamos tanító szakos hallgatók - mintegy módszertani gyakorlatként – szervezték ezt a játékot Kadosa Lászlóné oktató vezetésével.

A vetélkedő nem a lexikális tudást mérte, lényege az  együtt töltött idő igényes minősége. Az irodalom szavaival való beszélgetés, önmagunk, s egymás megismerése a művek gyönyörű világának segítségével. A versenyfeladatok összeállításához az alsó tagozatos olvasókönyvek irodalmi anyagát vették alapul a szervezők.

Az irodalmi vetélkedőnek hagyománya van iskolánkban. Témáját minden alkalommal a magyar irodalomtörténet változó aktualitása adja. Nagy örömünkre a város szinte valamennyi középiskolájának tanulóját képviselték a diákok 4-4 fős csoportokban. A vendéglátó intézmény hallgatóinak négy lelkes csoportja is részt vett a rendezvényen.

A verseny nagyon jó hangulatban zajlott a szigorú, de empatikus zsűri, s nagyszámú szurkoló közönség előtt.

A résztvevők két órán keresztül mondták a verseket, énekelték a dalokat, rakosgatták a művészek fotóit, kötetcímlapokat, töltöttek ki teszteket, írtak verseket lankadatlan lelkesedéssel. Amikor a versenyzők csendben dolgoztak, addig a nézőközönség csoki jutalomért fejthetett meg villámkérdéseket.

A mintegy 50 versenyző diák a következő intézményeket, illetve egyetemi csoportokat képviselte:
Jászberényi Nagyboldogasszony Katolikus Óvoda, Kéttannyelvű Általános Iskola, Középiskola és Kollégium,
Lehel Vezér Gimnázium,
Liska József Erősáramú Szakközépiskola, Gimnázium és Kollégium,
Szent István Sport Általános Iskola és Gimnázium,
Terplán Zénó Ferences Szakképző Iskola és Gimnázium.
Valamint az Eszterházy Károly Jászberényi Campusának hallgatói:
1. évfolyam tanító szak,
2. évfolyam csecsemő és kisgyermek nevelő szak,
3. évfolyam tanító szak,
4. évfolyam tanító szak képviseletében lévő hallgatók.

A zsűri tagjai:
Stelkovicsné Kreuter Anikót,
magyar nyelv és irodalom - ének-zene szakos tanár, igazgatóhelyettes,
Szent István Sport Általános Iskola és Gimnázium képviseletében,
Dr Sinka Annamária tanárnő,
az EKE, Jászberényi Campus képviseletében,
Kriegel Zsófia, 3. évfolyamos tanító szakos hallgatót, a HÖK elnöke volt.
A zsűri elnöke
Dr. Varró Bernadett
főiskolai tanárt, EKE, Jászberényi Campus főigazgatója volt.

A verseny végeredménye:
3. helyezett:
3. évfolyam tanító szakok hallgatók 4 fős csapata,
2. helyezett:
4. évfolyam tanító szakos hallgatók 4 fős csapata,
1. helyezett:
Terplán Zénó Ferences Szakképző Iskola és Gimnázium 12. osztályos tanulói.

A verseny díjait támogatta :

a KIA Autószalon, Jászberény
a Szikra Galéria, és
az Eszterházy Károly Egyetem.