NÉPI TUDÁSTÁR hétvége

Utolsó módosítás: 2017. május 22.

Módszertani hétvége a hagyományok jegyében 3 nap 3 téma egy helyen!

Néptánc - népi játék nap (május 19. péntek)
Néptánc és népi játék alapú készség és képesség fejlesztés az általános iskolában és az óvodában.

A nap programjának célja, hogy támogassa a pedagógusokat a magyar néptáncok és népi játékok megtanításában, hiszen táncaink, játékaink alapvető szerepet töltenek be gyermekeink testi és lelki fejlődésében.

9.00 – 12.00 Népi játékok és módszertan - Dr. Sándor Ildikó (a Magyar Táncművészeti Egyetem docense, a Hagyományok Háza tudományos munkatársa, népi játék és népi játék módszertan tanár) előadása

Szünet

13.00 – 16.00 Néptáncos alapok, táncelőkészítés gyakorlat és módszertan - Kovács Henrik (a Magyar Táncművészeti Egyetem adjunktusa, okleveles néptáncpedagógus) előadása

Kézművesség-tárgyalkotás nap (május 20. szombat)
9.00 – 10.00 Oktatási intézmények és az élő hagyomány kapcsolata. "Jó példák" a jászságból - Tajti Erzsébet (Jásztánc Alapítvány) előadása
10.00 – 11.00 Mesterségek az oktatásban - Péter Szidónia (Hagyományok Háza szakmai munkatársa) előadása
11.00 – 12.00 Népijátszóház-vezetés - Mundrusz Anett (Hagyományok Háza szakmai munkatársa) előadása

13.00 – 16.00 A Tarisznyás Műhely tárgykészítő foglalkozása

-„Síppal-dobbal" - Kovács Zoltánné Lajos Krisztina vezetésével
Hangkeltő eszközök, hangszerek (zúgattyú, szárduda, csettegő, rece-fice) készítése természetes anyagokból és ezek megszólaltatása játékos formában.
-„Játékok fűből-fából" Kovács Zoltán vezetésével
Szálas anyagok használata, tárgykészítés kákából és fűzvesszőből (tutaj, karkötő, pünkösdi koszorú, szappantartó, halacska, sisak...)

Népmese nap (május 21. vasárnap)
9.00 – 10.30 Az én mesémnek ki lesz a hőse? A magyar (tündér)mesék világképe - Dr. Sinka Annamária előadása (EKE Jászberényi Campus adjunktusa)
Az előadás a magyar népmeséken belül a tündérmesék, varázsmesék világképének jellegzetes vonásait, narratív eszköztárának, tér- és időszemléletének sajátosságait  mutatja be. A mese kommunikatív alaphelyzetéből kiindulva az előadás a mesében előforduló motívumok, hagyományozódó panelek, szerkezeti elemek értelmezési lehetőségeit, a mese és a gyermeki logika hasonlóan működő sémáit, párhuzamait vizsgálja.

10.30 – 12.00 „Ha hiszitek, ha nem is..." drámapedagógiai foglalkozás Kadosa Lászlóné (EKE Jászberényi Campus adjunktusa) vezetésével
A drámapedagógia-foglalkozás segítséget ad a módszer eszközeinek megismerésére irodalmi szövegek feldolgozásához. A játék során lehetséges eljárási módokat mutat az alsó tagozatos irodalmi szövegekből merítve, azok egy-két darabjának feldolgozásával.
Cél, hogy a résztvevők ötleteket kapjanak a dráma alkalmazásának sokrétűségére, bővítsék ismereteiket a dramatizálás lehetőségeiről, a játékmódokról, újra megtapasztalják a módszer személyiségfejlesztő hatásának erősségét.

Szünet

13.00 – 16.00 Dr. Sándor Ildikó - Komplex népművészeti programba ágyazott foglalkozások összeállítása „jó példákkal" a népmese népszerűsítésére

A programon a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött!

Lehet csak egy-egy napra is jelentkezni!!!!!
(A létszám limitált, ezért a jelentkezéseket ennek függvényében és a jelentkezés sorrendjében tudjuk elfogadni)
Regisztráció: névvel, címmel a galdobos@gmail.com e-mail címen 2017. május 16-ig.

Programhelyszín: Eszterházy Károly Egyetem Jászberényi Campus Apponyi terme
(5100 Jászberény, Rákóczi u. 53.)

A program szervezője és lebonyolítója: Jászsági Népművészeti Műhely Egyesület
A program szakmai támogatója: Hagyományok Háza