Várostörténeti Vetélkedő 2019

Utolsó módosítás: 2019. április 05.

Az előző esztendőhöz hasonlóan Eszterházy Károly Egyetem Jászberényi Campusa adott helyet a hagyományosan a Város Napja rendezvényeihez kötődő Várostörténeti Vetélkedőnek. Ebben az esztendőben 5 jászberényi középiskola 7 csapata nevezett.

Az előző évben a Lehel Vezér Gimnázium csapata győzött, ők most visszahozták azt a vándorkürtöt, amit ismét a győztes csapat kapott meg. A vándorkürt átadására azonban nem a verseny eredményhirdetésekor, hanem a Város Napja Ünnepség keretében, 15 órakor került sor a Főtéren, ahol Dr. Szabó Tamás polgármester személyesen adta át a fődíjat. A Várostörténeti Vetélkedőt a Jászkerület Nonprofit Kft. szervezte és az Eszterházy Károly Egyetem Jászberényi Campusa rendezte. A résztvevők, de kiemelten a dobogós helyezettek értékes jutalmakban részesültek a szervezők  és a rendező intézmény részéről egyaránt.
A vetélkedő célja: városunk történelmi múltjának és identitásának megismerése, valamint a hagyományok ápolása. A diákokban egyfajta lokálpatrióta szemlélet kialakítása, valamint erősítése, amely hosszabb távon is tartósan a városhoz kötheti az ide születő fiatalokat.
Az idei vetélkedő alapvetően 4 történelmi évfordulóhoz kötődött. Az alábbi évfordulók kapcsán kellett kiemelten felkészülni a csapatoknak: Rákóczi Emlékév (315 éve választották erdélyi fejedelemmé II. Rákóczi Ferencet), az 1849-es Tavaszi Hadjárat és a Függetlenségi Nyilatkozat 170. évfordulója, a Tanácsköztársaság proletárdiktatúrájának 100. évfordulója és a rendszerváltás 30. évfordulója.
A diákoknak különböző típusú feladatokat kellett - 4 fős csapatokban - eredményesen megoldani.

A 2019. évi várostörténeti Vetélkedő végeredménye:
- I. helyezett: „Nagyboldog 11.a" csapata, Nagyboldogasszony Katolikus Középiskola és Kollégium. Felkészítő tanár: Gergely Ferenc
- II. helyezett: „Daban horz!" csapata, Lehel Vezér Gimnázium. Felkészítő tanár: Nagy Sándor
- III. helyezett: „Terplán Amazonok" csapata, Terplán Zénó Ferences Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium. Felkészítő tanár: Csillik Zoltán
A Bíráló bizottság tagjai voltak: Szatmári Antalné alpolgármester, Dr. Molnár Marietta főiskolai tanár, Virágné dr. Juhász-Nyitó Klára etnográfus
A vetélkedő feladatait összeállította és az eseményt lebonyolította: Dr. Sebők Balázs főiskolai docens.