VÁROSTÖRTÉNETI VETÉLKEDŐ

Utolsó módosítás: 2019. március 18.

Várostörténeti vetélkedőt hirdet a Jászkerület Nonprofit Kft. és az Eszterházy Károly Egyetem Jászberényi Campus a jászberényi Város Napjához kapcsolódóan, jászsági középiskolások részére. 2019. április 3. 10 óra, Eszterházy Károly Egyetem Jászberényi Campus, Apponyi terem

Tisztelt pedagógusok, kedves középiskolások!

Várostörténeti vetélkedőt
jászsági középiskolások részére.

Az idei várostörténeti vetélkedő tematikájának jelentős része a 2019. év történelmi évfordulóihoz kötődik. Több kérdés és feladat ezekhez az évfordulókhoz kapcsolható, de számos kérdés várható a város történetének egyéb részleteihez köthetően is. Az évfordulók:

• - II. Rákóczi Ferenc emlékév – az idén 315 éve választották II. Rákóczi Ferencet erdélyi fejedelemmé.
  • - 1849-2019: 170 éve hirdették ki Debrecenben a Függetlenségi Nyilatkozatot (1849. április 14.) és 170 éve indult el a szabadságharc Tavaszi Hadjárata, amelyhez a Város Napja is köthető.
  • - 1919-2019: 100 éve kerítette hatalmába Magyarországot és Jászberényt a Tanácsköztársaság.
  • - 1989-2019: 30 éve ment végbe a rendszerváltás Magyarországon és városunkban.

A felkészüléshez érdemes átnézni az évfordulókhoz kötődő, vonatkozó középiskolás történelmi tananyagot, beleértve a történelmi atlaszok térképeit is. A vetélkedő előtt ajánlott nyitott szemmel körbesétálni a városban, szemrevételezve a régi épületeket, műemlékeket, emléktáblákat, emlékhelyeket. Sok pontot lehet majd szerezni azokkal a képes feladatokkal, amelyek során a csapatoknak egy-egy jászberényi műemléket/emlékművet/épületet kell felismerni, majd az ahhoz kapcsolódó kérdésekre válaszolni.

Időpont, helyszín: 2019. április 3. 10 óra, Eszterházy Károly Egyetem Jászberényi Campus, Apponyi terem /5100 Jászberény Rákóczi út 53. I. emelet/

Részvétel: 4 fős csapatok / egy tagintézet legfeljebb két csapattal jelentkezhet/.

Kérjük részvételi szándékukat 2019. március 14-ig (csütörtök) jelezzék Lóczy Péternél a mellékelt jelentkezési lapon, e-mailben a loczy.peter@jaszkerulet.hu címen vagy az Ifjúsági Ház, Bercsényi utca 1/a. levélcímen.

Kötelező és ajánlott irodalom a felkészüléshez (a csapatok tagjai között érdemes felosztani, ki melyiket dolgozza fel):

• - Baráth Károly: Jászberény. Jász Múzeumért Alapítvány, 2008.
  • - Kiss Erika: A rendszerváltás időszaka. In: Mozaikok Jászberény történetéből. Jászberény, 2014. 142-151.p.
  • - Lengyel Dénes: Magyar mondák a török világból és a kuruc korból. Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó, Bp. 2002. Rákóczi Ferenc szabadságharca. 205-243.p.
  • - Papp Izabella: Jászok a Rákóczi-szabadságharcban. In: Bathó Edit-Papp Izabella (szerk.): Szülőföldünk a Jászság. 2011. 112-121-p.
  • - Papp Izabella: Jászberény az 1848-49-es forradalom és szabadságharc idején. In: Pethő László (szerk.): Jászberény története a reformkortól a harmincas évekig. Jászsági Évkönyv Alapítvány, 2015. 35-61.p.
  • - Sáros András: Jászberény műemlékei. Keresztény Értelmiségiek Szövetsége, Jászberény, 2006.
  • - Sebők Balázs: Az 1918-19. évi forradalmak/Jászberény a Tanácsköztársaság idején. In: Pethő László (szerk.): Jászberény története a reformkortól a harmincas évekig. Jászsági Évkönyv Alapítvány, 2015. 297-317.p.

A vetélkedőt összeállította és levezeti Dr. Sebők Balázs főiskolai docens.

A vetélkedő első 3 helyezett csapata nyereményekben részesül!